Anne babalar her zaman bebeklerinin gerektiği kadar yemek yiyip yemediklerini, yeterince uyuyup uyumadıklarını ve özellikle ilk çocuklar söz konusu olduğunda, mutlu ve sağlıklı bir bebek olup olmadıklarını merak ederler.

Endişelenmeyin, çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı bir bebek olduğundan emin olmanız için en önemli 7 belirtiyi size söyleyelim:

1- Bebeğiniz ona dokunup seslendiğinizde sakinleşir

Bebekler doğumdan sonraki ilk günlerinde bulundukları ortamının dokuz ay boyunca büyüdükleri rahim ortamından farklı olduğunu keşfederler. Bebeğiniz eskiden size çok yakındı ve sesiniz bu deneyimde çok önemli bir şeydi. Bu nedenle, bebek doğduktan sonra, sesinizi aramaya devam eder ve daima vücudunuzun sıcaklığını hissetmeye gereksinim duyar, Bu nedenle, bebeğiniz ona yakın olduğunuzda sakinleşiyorsa, bu, duygusal bağınızın ilk işareti ve bebeğinizin iyi bir şekilde büyüdüğünün açık bir göstergesidir.

2. Dış çevresiyle etkileşime girme

Bu aşamada bebeğiniz gözleriyle insanları takip etmeye ve anne babasını tanımaya başlayacaktır. Bebeğiniz gülümseyerek ya da kahkaha atarak başkalarıyla etkileşime başlar. İlk göz teması bebeğiniz bir aylıkken ortaya çıkabilir ve ikinci ayda gülümsemeye başlayabilir. Çocuğunuzun göz teması varsa ve ilk aylarında çevresine gülümsüyor ve etkileşime giriyorsa, bu onun sağlıklı olduğu anlamına gelir.

5. Yeni seslere dikkat etme

Bebeğiniz duyduğunu sese ilgi gösterdiğinde ve ses kaynağını aramaya başladığında kulaklarının sağlıklı, işitme duyusunun gelişmekte olduğunu fark edersiniz. Minik bebeğiniz zaman içinde daha önce hiç bilmediği yeni sesler arayacaktır. Bu da, beynini farklı sesleri ayırt etmek için kullandığının iyi bir işaretidir.

4. Renklere ve harekete dikkatini verme

Bebeğiniz hareketli oyunlara ve renkli şeylere bakıyorsa, bu onun görme duyusunun gelişmeye başladığı anlamına gelir ve aynı zamanda bebeğinizin beyninin gelişimine dair bir göstergedir. Bebeklerin görme duyusu aşağı yukarı 20/100 oranında olup, yaklaşık 20 ila 30 cm uzaklığı görebilirler; bu da neredeyse beslenirken sizinle ve bebeğiniz arasında olan mesafedir.

3. Düzenli uyumak bebeğin mutlu ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir

Bebekler kesintisiz en az dört saatlik sürekli ve düzenli bir uykuya sahip olmalıdır. Dördüncü ayında sinir sisteminin iyi geliştiğinin bir göstergesi olarak bebeğinizin uykusu daha düzenli olacaktır. Bebeğiniz yeteri kadar uyuyamıyorsa, uyku düzenini en iyi şekilde değiştirmek için ona yardımcı olmaya çalışmalısınız.

6. Alt bezinin değiştirilmesi

Islak alt bezlerinin sürekli değiştirilmesi, bebeğinizin kilo aldığının en iyi işaretidir ve bu yeterli miktarda süt aldığını ve sağlıklı bir oranda büyüdüğünü gösterir.

7. Bebeğin kilosu ve boyu

Bebeklerin doğumda ağırlıkları yaklaşık 3.250 gramdır. Bu ağırlık ilk bebeğin beş ayı boyunca hızla artar ve bebek bir yaşına geldiğinde üç katına, iki yaşına geldiğinde ise 4 katına ulaşır. Bebeklerin doğum sırasındaki boyları yaklaşık 50 cm’dir ve bir yaşında 70 cm, iki yaşında 80 cm olur.

Genel olarak, bir bebek ile diğeri arasında genetik faktörlere bağlı olarak bir fark görüldüğü gibi erkek ve kız bebekler arasında da bir fark vardır.

Doktor, bebeklerin yaşa göre ortalama büyüme hızlarını gösteren özel tablolara bakarak bebeğinizin büyümesinin normal olup olmadığını değerlendirebilir.

 

Son olarak, eğer bebeğinizde yukarıda sayılan işaretler varsa, bu onun mutlu ve sağlıklı bir bebek olduğunu gösterir, ancak yine de, bebeğinizin iyi büyüdüğünden emin olmak için çocuğunuzu düzenli olarak çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına götürmeniz çok önemlidir.

MikaDecor’a gelin, bebeğinizi mutlu edecek mobilyaları birlikte tasarlayalım.

İLGİLİ YAZILAR

Bebeğinizi Daha Erken Konuşmaya Başlatacak 5 Yöntem

Bebeğinizi Daha Erken Konuşmaya Başlatacak 5 Yöntem

Daha konuşkan bir ortamda veya daha çok diyalog dinlenebilen bir ortamda büyüyen bebeklerin 3 yaşına geldiğinde diğer bebeklere nazaran daha yüksek IQ seviyelerinde olduğunu biliyor muydunuz? Bu çocuklar 9 yaşına geldiğinde de okulda, sessiz ortamlarda büyüyen...

İlk Yılında Bebeğinize Asla Yapmamanız Gereken 18 Şey

İlk Yılında Bebeğinize Asla Yapmamanız Gereken 18 Şey

Ebeveyn olmak dünyadaki en zor, ancak en güzel işlerden biridir. Bazen yeni anneler, ilk kez karşılaştıkları annelik deneyimleri nedeniyle bebekleriyle ilgilenirken bazı hatalar yaparlar. Bu yüzden, burada sizlerle hiçbir zaman bebeğinize ilk yılında asla yapmamanız...

Bebek Mobilyası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Madde

Bebek Mobilyası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Madde

1-Kullanılan Malzemeler (Sağlığa uygun mu?) Bunun için en kolay çözüm, kullanılan malzemenin AB kurallarına uygun olması. Gerekirse üretici firmadan kullanılan boyanın, yapıştırıcının, ahşabın sertifikalarını isteyebilirsiniz. Özellikle mobilyanın dış cephesinde...