Ebeveyn olmak dünyadaki en zor, ancak en güzel işlerden biridir. Bazen yeni anneler, ilk kez karşılaştıkları annelik deneyimleri nedeniyle bebekleriyle ilgilenirken bazı hatalar yaparlar. Bu yüzden, burada sizlerle hiçbir zaman bebeğinize ilk yılında asla yapmamanız gereken 18 şeyi paylaşacağız. Bunlardan bazılarını yapmış bulunduysanız, kendinizi suçlamayın, artık yapmayı bırakın yeter.

Ebeveynlik deneme yanılma ile ilgilidir ve anne babalar bebekleriyle başa çıkmanın doğru yollarını öğrenmeyi daima sürdürmelidirler.

Birçok annenin bu yazıyı okumadan önce zaten bu bilgilerin tümünden haberdar olduğunu biliyorum, ancak yeterli tecrübeye sahip olmayan ve bu yazıdan faydalanabilecek yeni anneler de bulunmaktadır.

1- Bebeğinizin yiyeceğine şeker eklemek

Bebeklerin beslenmelerine rafine şekerlerin eklenmesine hiç gerek yoktur. Bebeğin şeker gereksinimleri karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler ve meyveler gibi diğer doğal gıdalar ile karşılanabilir. Bebeğinizin ilk yılında yediklerine şeker eklenmesi, diş çürüğü, obezite, diyabet ve letarji (uyuşukluk) gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

2- Bebeğinizin yiyeceğine tuz eklemek

Çeşitli sağlık kuruluşlarına göre, bebeklere 6 aylıktan önce hiç tuz verilmemelidir. Bebeklerin sodyum ihtiyaçları anne sütünde bulunan tuzla karşılanmaktadır.

6 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklere günde 0,4 gram sodyum içeren 1 gram tuzdan fazlası verilmemelidir. Bebeğinizin ilk yılında yiyeceklerine tuz ilave edilmesi böbrek taşlarına, yüksek tansiyona, dehidrasyon (susuz kalma) tehlikesine ve kırılgan kemikler gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

3- Bebeğinizin yiyeceğine bal eklemek

Bebeğinize 1 yaşından önce bal verilmesi tavsiye edilmez. Çünkü bu ölümcül olabilen bebek botulizmine yol açabilir.

Bebek botulizmi, bebeklerin vücudunda tehlikeli toksinler üreten bazı bakterileri besinlerle alması sonucu ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır. Bebeğin sindirim sistemi 1 yaşından önce tam olarak gelişmez ve bu nedenle bazı bakteri türlerini tolere edemez.

Bal, bir bebeğin sindirim sisteminde gelişebilen ve nadiren de olsa potansiyel olarak ölümcül bir hastalığa yol açan Clostridium botulinum adlı bir bakteriye ait sporları içerebilen bir yiyecektir.

4- Bebeğinize inek sütü vermek

Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa, Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre bebeğinizi inek sütü ile beslememeniz gerekir. Bunun nedeni, inek sütünün yeterli miktarda E vitamini, Demir ve esansiyel yağ asitleri sağlamamasıdır. Diğer bir neden, bebeğinizin sisteminin inek sütünde yüksek seviyede bulunan protein, sodyum ve potasyumla başa çıkamamasıdır.

 

5- Bebeğinizi uyur pozisyondayken beslemek

yonudur, ancak, bebeğinizi başının aynı seviyede değil de vücudundan daha yüksek bir konumda tutmanız tercih edilir. Çünkü uyku pozisyonunda beslenirken, bebeğin gaz alma olasılığı bulunur. Bu pozisyonla ilgili başka bir problem de, sütün bebeğin burnuna, gözlerine ve kulaklarına girmesi ve komplikasyonlara yol açmasıdır. Bu nedenle, bu sorunlardan kaçınmak için yapmanız gereken en iyi şey, bebeği kucağımıza alarak beslemektir.

6- Bebeğinize meyve suyu vermek

Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre bir yaşından küçük bebeklerin meyve suyu içmemesi gerekir. Bunun nedeni, meyve suyunun yaşamın başlarında besinsel bir fayda sağlamaması ve bebeklerin anne sütü ya da süt maması gibi gerçekte ihtiyaç duydukları şeyin ve bunların içerdiği protein, yağ, mineral ve kalsiyumlarının yerine geçme olasılığıdır. Meyve suları sağlıklı bir seçim değildir ve taze meyveler için iyi bir alternatif oluşturmazlar; sadece daha fazla şeker ve kalori paketleridir.

7- Bebeğinize işlenmiş yiyecek vermek

İşlenmiş gıdalar bebekler için en kötü yiyeceklerden biridir. Büyük çocuklar ve yetişkinler için üretilmiş olan hazır yiyecekler kesinlikle bebekler için iyi değildir. Genellikle çok fazla şeker, tuz ve yağ içerirler, besin değerleri ise çok düşüktür. Bu nedenle, bebeğinize genellikle sodyum bakımından yüksek olan ve gıda zehirlenmesi riski taşıyan şarküteri ürünleri yedirmektense ona küçük parça kızarmış tavuk veya kıyma verebilirsiniz.

8- Bebeğinize soya sütü vermek

12 aylıktan küçük bir bebeğe soya sütü verilmemelidir. Soya sütü, çocukların büyümeleri için ihtiyaç duydukları besin maddelerini içermez. Bebeğinizin soya sütü ile beslenmesi ölümcül olabilen şiddetli vitamin, mineral ve yağ asidi eksikliklerine yol açacaktır. Doktorlar, bir bebeğin inek sütü proteininden veya laktozundan kaçınması gerektiğini düşündüklerinde veya bebek süt bazlı mamayı tolere edemiyorsa soya formülünü önerebilirler.

Diğer durumlarda, süt bazlı mama soya sütünden yapılmış mamaya göre daha sağlıklıdır.

9- Bebeğinize kafein vermek

Bazı insanlar bebeğe kahve veya çay verir, çünkü bazı kültürlerde bu kabızlığı veya bazen ishali tedavi etmek için başvurulan yaygın bir uygulamadır. Kahve ve çaydaki kafein küçük çocuğunuz için dehidrasyon sebebi olabilir. Sadece bu değil, az miktarda kafein bile bebeğinizin kalbinin daha hızlı atmasına neden olabilir, çarpıntıya ve hatta şiddetli baş ağrısına yol açabilir.

10- Bebeğinize boğulmaya neden olabilecek yiyecekleri vermek

Çocuklar her yaşta yiyeceklerden dolayı boğulabilirler, ancak 3 yaşın altındakiler daha yüksek risk altındadır ve özellikle yemek yemeyi öğrenmeye başlayan bir yaş altındaki bebeklerde bu risk daha fazladır. CDC’nin en son verilerine göre, yiyeceklerle ilgili 463 boğulmaya bağlı ölüm bildirilmiştir. Bu nedenle, çocuklarınızın hayatlarını kurtarmak için, sevdiklerinize yemeğinizi hazırlarken aklınızda yapılmaması gerekenlerin bir listesini tutmak iyi olacaktır.

  • Patlamış mısır.
  • Şekerleme.
  • Havuç.
  • Sosisli sandviç.
  • Sakız.
  • Yer fıstığı ve diğer fındık-fıstık tarzı kuruyemişler.
  • Çeri domatesler.
  • Kemikli tavuk.
  • Ananas ve elma gibi büyük meyve parçaları

11- Bebeğinize bütün üzüm tanesi vermek

Üzüm çocuklar için iyi bir atıştırmalıktır, fakat daha büyük çocuklar için, bebekler için değil.

Üzüm kabuğunun tamamen parçalanması zordur ve meyvenin sıkılığı ve büyüklüğü bebekleri ciddi bir boğulma tehlikesi le karşı karşıya getirir.Bu yüzden minik bebeğinize üzümü vermek istiyorsanız, muz, elma veya armutla püre haline getirmeniz daha iyi olacaktır.

 

12- Minik bebeğinizi sigara dumanına maruz bırakmak

Ebeveynlerden biri sigara içiyor ve sonra sigarayı ağzı, elleri ve üzerindeki giysiler hâlâ sigara kokarken bebeği kucaklıyorsa, bebek ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilir, hatta ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski bile söz konusudur. Sigara dumanındaki zehirli maddeler bebeklerde astım, göğüs ve kulak enfeksiyonları ve akciğer kanserine yol açabilir.

Bu nedenle, bebeğinizin sağlığını korumak için eşiniz (veya siz) içtiğiniz her bir sigaradan sonra bebeği kucağınıza almadan önce duş almalı ve kıyafetlerini değiştirmelisiniz.

13- Süt biberonunu mikrodalga fırında ısıtmak

Anne sütünün veya bebek mamasının mikrodalga fırında ısıtılması önerilmez. Mikrodalga, minik bebeğinizin ağzını yakabilecek sıcak noktalar oluşturabilir, ayrıca mikrodalgada et ve sütü ısıtmak yiyeceğin moleküler yapısını değiştirebilir (kanserojenler oluşturarak).

Buradan mikrodalgaların gıdanın moleküler yapısını nasıl değiştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sütü ısıtmanın en ideal yöntemi, biberonu metalik bir kabın içindeki sıcak suda bir süre bekletmektir, bu işlem yaklaşık 10 dakikanızı alır, ancak bebeğinizin sağlığı için buna değer.

14- Bebeği sağlık standartlarını karşılamayan yatakta yatırmak

Bu madde için bir diğer yazımız ”Bebek Mobilyası Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde’‘ ‘yi okuyabilir veya mağazamıza gelerek bütün bu kurallara dikkat ederek üretilmiş mobilyalarımızı görebilir, istediğiniz ürünü iç mimarlarımız yardımı ile birlikte tasarlayabilirsiniz. Yukarıdaki menüden daha önce ürettiğimiz modellerden örnekler bulabilirsiniz.

15- Bebeği arabanın bebek koltuğunda beslemek

En iyisi bebeğin gazını çıkartıp araba koltuğunda beslememektir. Uzun bir seyahate çıkıyorsanız, bebeğin gazını gidermek için her 4-5 saatte bir mola verin. Gaz bebeğinize çok ağrı verici olabilir.

Bebeği araba koltuğunda beslemenin bir başka riski de, nefes borusuna yiyecek kaçarsa, yeterince hızlı müdahale edemeyecek olmanızdır.

16- Bebeğinizin yanında kimyasal kokular kullanmak

Özellikle de yeni doğan bebekler söz konusu olduğunda, kullanılan tüm sabunların mümkün olduğunca kokusuz ve boyasız olması önemle tavsiye edilir. Kimyasal kokular bebeklerin narin ciltlerini tahriş edebilir ve bazı kokular da onlara bunaltıcı gelebilir. Birçok koku ve losyon, petrol ürünlerinden ve birçok insanın duyarlı olduğu diğer kimyasallardan üretilir; bu nedenle insan sağlığına, özellikle minik bebeklere zarar verebilir. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığını korumak için, kimyasal kokulardan ziyade daha güvenli bir alternatif olarak esansiyel yağları kullanmak daha iyidir.

17- Minik bebeğinizi çok kalın giydirmek

Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre bebeklerin aşırı kalın şekilde giydirilmesi ve çok fazla battaniye ile örtülmesi ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini artırmaktadır. Muhtemelen pufidik yorganların ve battaniyelerin uyuyan bebeğinizden uzak tutulması gerektiğini ve onu sırt üstü uyutmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat, küçük çocuğunuzun aşırı sıcakladığını nasıl bileceksiniz? Bunun cevabı, elinizle karnına/göğsüne dokunarak sıcaklığını kontrol etmektir.

18- Bebeğinizin küçük parçalar ile oynamasına izin vermek

Üç yaşın altındaki çocuklar merak ettikleri şeyleri onları doğal olarak ağızlarına koyarak keşfederler. Öksürük refleksleri gelişmemiş olduğu için nesneler bebeklerin boğazlarına kolayca kaçarak tıkanmalara ve boğulmalara yol açabilir. Günümüzde oyuncakların çoğu, 3 yaşın altındaki çocuklar için uygun olmayan küçük parçaların bulunduğunu belirten bir uyarı etiketi içermektedir. Ancak, ya etiket içermeyen diğer ev eşyaları? Bunlarla boğulma riski olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Cevap, oyuncak parçaların ölçülmesinde kullanılan ve küçük parça test aparatı olarak da adlandırılan bir alette bulunmakta. Bu aparat 3 cm çapında ve 2.5 cm ile 5.5 cm arasında derinliğe sahip bir silindir borudur. Bir çocuğun ağzını ve yutağını taklit etmek üzere tasarlanmıştır. Bu boruya uyan herhangi bir nesne küçük bir parça olarak kabul edilir ve çocuklar için boğulma tehlikesi oluşturur.

Çocukların (yiyecek dışında) boğulabilecekleri pek çok şey vardır; örneğin iğneler, piller, giysi düğmeleri, balonlar ve çapı 4.5 cm den küçük toplar.

Mika Decor + Clinic Up – %25 ve %50 Kampanyası

Instagram Hesaplarımızı Takip Edin, Mika Decor ve Clinic Up'dan %20 ve %40 indirim kazanın!20 Şubat ve 20 Mart tarihleri arasında aşağıdaki formu doldurarak instagram hesaplarımızı takip eden herkes Mika Decor Bebek ve Çocuk Mobilyalarında %20, Clinic...

Bebeğinizi Daha Erken Konuşmaya Başlatacak 5 Yöntem

Bebeğinizi Daha Erken Konuşmaya Başlatacak 5 Yöntem

Daha konuşkan bir ortamda veya daha çok diyalog dinlenebilen bir ortamda büyüyen bebeklerin 3 yaşına geldiğinde diğer bebeklere nazaran daha yüksek IQ seviyelerinde olduğunu biliyor muydunuz? Bu çocuklar 9 yaşına geldiğinde de okulda, sessiz ortamlarda büyüyen...

Mutlu ve Sağlıklı bir Bebeğin 7 Belirtisi

Mutlu ve Sağlıklı bir Bebeğin 7 Belirtisi

Anne babalar her zaman bebeklerinin gerektiği kadar yemek yiyip yemediklerini, yeterince uyuyup uyumadıklarını ve özellikle ilk çocuklar söz konusu olduğunda, mutlu ve sağlıklı bir bebek olup olmadıklarını merak ederler. Endişelenmeyin, çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı...